Dantų implantai

+370 679 55505

Danties skausmas ir jo priežastys

Dantų skausmas yra vienas nemaloniausių pojūčių, sukeliantis fizinių ir psichologinio pobūdžio negalavimų. Skausmas yra emocinė žmogaus reakcija į dirgiklį. Žmogaus burnos ir žandikaulių sritis yra itin gausiai įnervuota. Kaip tik todėl dauguma uždegimo procesų ar traumų sukelia sunkiai pakeliamą, stiprų skausmą.

Kas sukelia danties skausmą ir kaip jis atsiranda geriau suprasime jei žinosime danties sandarą.

Dantis sudarytas iš vainiko ir šaknies/šaknų . Skirtingų dantų vainikai skiriasi savo forma ir dantų šaknų skaičiumi.

Danties vainiką gaubia emalis. Danties emalis yra kiečiausia ir labiausiai mineralizuota medžiaga žmogaus organizme.

Dentinas – struktūrinė danties medžiaga, kuri yra po emaliu vainikinėje danties dalyje ir po cementu danties šaknyse.

Pulpa tai mažas kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginys, esantis danties viduje po emaliu ir dentinu. Pulpa dažniausiai yra vadinama “danties nervu” arba tiesiog “nervu”.

Dantų skausmo priežastys

Paviršinio ėduonies sukeltas skausmas

Dažniausia priežastis yra dantų ėduonis arba dantų kariesas (danties kietųjų audinių progresuojantis irimas)  ir jo komplikacijos. Atsiradus paviršiniam ėduoniui, kuris lokalizuojasi danties emalyje, kurį laiką gali nebūti jokių simptomų arba retai truputį pamaudžiantis, tačiau savaime greitai praeinantis skausmas nuo saldesnio maisto, šaltesnio vandens. Dažnas žmogus mažai ar visai nekreipia dėmesio į tokius negalavimus.

Gilaus ėduonies sukeltas skausmas

Tačiau procesas nesustoja, pažeisti danties audiniai minkštėja, pasiekia gilesnius audinius – dentiną. Tuomet atsiranda skausmas į temperatūros dirgiklius, taip pat kramtant kietesnį maistą. Dažniausia skausmas trumpalaikis, praeina nustojus veikti dirgikliui.

Pulpitas – danties pulpos („nervo“) uždegimas

Pažeidimui pasiekus danties nervą, atsiranda savaiminis, plintantis per visą žandikaulį, savaime nepraeinantis skausmas. Skausmas dažniausia prasideda vakare arba naktį.

 Pulpos nekrozė, periodontitas

Danties nervas „numiršta“, ir kurį laiką danties gali ir neskaudėti. Tačiau vystosi nervo nekrozė, vyksta uždegimo procesas danties šaknies viršūnės srityje. Atsiranda maudžiančio pobūdžio skausmas, kuris lokalizuojasi apie pažeistą dantį, dantis skausmingas sukandus, tarsi pakeltas. Dažniausiai kramtyti skaudama puse žmogus vengia. Ties tokiu dantimi pereinamoji raukšlė neretai patinsta, gali pakilti kūno temperatūra.

Dažniausiai  danties skausmą sukelia ūmus pulpos (danties „nervo“) uždegimas bei lėtinis periodontitas, liga, kurios metu uždegimas pažeidžia dantį supančius audinius.

Požymiai, išduodantys, kada reikia atlikti endodontinį gydymą:

Užsitęsęs danties skausmas nuo šalto ar karšto dirgiklio

Užsitęsęs danties skausmas, atsirandantis nuo šalto ar karšto maisto reiškia, kad danties nervas gali būti pažeistas dėl  gilaus ėduonies.Tai dažniausiai pasitaikantis požymis, kurį nurodo žmogus,kuriam reik atlikti danties šaknų kanalų gydymą.

Danties skausmas naktį

Pažeidimui pasiekus danties nervą, atsiranda savaiminis, plintantis per visą žandikaulį, savaime nepraeinantis danties skausmas. Skausmas dažniausia prasideda vakare arba naktį. Tai yra danties nervo uždegimas – pulpitas.

Plintantis skausmas (skausmo plitimas į ausį)

Pažeidimui pasiekus danties nervą, atsiranda savaiminis, ilgai nepraeinantis, vieną dantį apimantis skausmas. Gali atsirasti plintantis skausmas per visą žandikaulį , į ausį ar galvą. Skausmas dažniausia prasideda vakare arba naktį. Tai yra danties nervo uždegimas – pulpitas.

Aštrus, didelis skausmas kramtymo metu

Tokio pobūdžio skausmas gali atsirasti dėl dviejų priežasčių:

  • gilaus ėduonies ar iškritusios danties plombos.
  • pažeidimui pasiekus danties nervą

Pakitusi danties spalva

Dantis gali keisti savo spalvą, patamsėti. Dažniausiai taip nutinka dantims, kurių pulpa (danties „nervas“) buvo pažeista dėl uždegimo ar įvykusios danties traumos.

Dantų spalva gali kisti ir dėl kitų priežasčių tokių kaip amžiniai pakitimai, tabako vartojimas (rūkymas arba tabako kramtymas).

Todėl pirmiausia yra svarbu nustatyti tikrąją danties spalvos pakitimo priežastį ir parinkti tinkamą gydymą.

Nuolatinis, aštrus skausmas, dantenų patinimas ties skaudomu dantimi, dantis jautrus liečiant

Pažeidimui apėmus danties „nervą“ ir ilgą laiką negydant, aplink dantį supančius audinius ir kaulą gali formuotis pūlinys (infekcijos žydinys).

Fistulė ant dantenų

Burnos ertmėje, dažnai pažeisto danties projekcijoje, gali atsirasti fistulė („pūlinukas“). Šis darinys neretai išnyksta, o po tam tikro laiko tarpo vėl iškyla burnos ertmėje.

Kartais gali nebūti jokių simptomų (tokiais atvejais , kai uždegimas yra lėtinis)

Kaip elgtis suskaudus dančiui

Kiekviena situacija reikalauja skirtingos intervencijos. Dažnai žmonės, besigelbėdami nuo dantų skausmo, imasi įvairiausių priemonių. Dažnai patys besigydydami nudegina burnos ertmės gleivinę, atsiranda erozijų, gilesnių išopėjimų.

Jeigu skausmas užklupo vėlai vakare ar naktį, išgerkite tabletę nuo skausmo ir ryte registruokitės pas savo gydytoją – odontologą. Čia gausite profesionalią pagalbą ir daug greičiau išsivaduosite iš varginančios būklės – skausmo.

Endodontija © 2024. Visos teisės saugomos.

Sukūrė: